[صفحه اصلی ]     [ English ]  
فصلنامه علمی دانشنامه صارم awt-yekta Sarem Journal of Medicine
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 5، شماره 17 و 18 - ( 3-1395 ) ::
برگشت به فهرست نشریات جلد 5 شماره 17 و 18 صفحات 35-43
XML تاریخچه مریضخانه توتیا Print

[English Abstract]
نویسندگان: دکتر علی کریمیان
دانشجوی دکتری مدیریت
نوع مطالعه: پژوهشي اصيل | موضوع مقاله: تخصصي | دریافت: ۱۳۹۳/۱۱/۲۰ - پذیرش: ۱۳۹۴/۵/۱۰ - انتشار: ۱۳۹۶/۴/۱۷
چکيده:   (156 مشاهده)

مقدمه: در سده اخیر علاوه بر تاسیس بیمارستان های دولتی، مراکز درمانی و مریضخانه هایی نیز از کیسه فتوت خیرین به صورت موقوفه یا ملی (خصوصی غیر دولتی) بنا گردیدند، با فعالیت این مراکز بخشی از مشکلات و آلام مردم التیام بخشیده شد و با مرور ایام برخی ازاین مراکز ضمن توسعه کماکان فعالیت مستمر دارند و از تعداد محدودی نیز، فقط نامی در میراث مکتوب یا به صورت آثار در دل تاریخ ماندگار است. از جمله مراکزی که صرفاً در تاریخ می شود جستجو کرد، مریضخانه توتیا است که به همت دکتر محمد علیخان توتیا تاسیس گردید.


روش کار: گرچه در این مقال سعی بر آن است، تاریخچه مریضخانه توتیا بطور کامل تدوین شود، ولی با کمال تاسف جز چند سند و کتابچه ای که از تاریخچه مریضخانه در آرشیو ملی بود، از بررسی سایر نشریات و کتاب ها اطلاعاتی بدستنیامد، از این رو اسناد ذکر شده را به عنوان سنگ بنای مقاله تاریخچه مریضخانه توتیا قرار دادیم،امید است در آتیه با آماده شدن سایر اسناد فهرست نشده از روند اجرایی و مدت فعالیت این مرکز بهداشتی تاریخچه کاملی نگاشته شود.


بحث: دکتر محمد علیخان توتیا پس از فراغت از تحصیلات عالیه در استانبول ترکیه و کارآموزی در دارالعلوم حکمیه به همراه تعدادی از دکترهای شیمیست اروپایی به قصد تاسیس مریضخانه مجهزی به ایران بازگشت و در سال 1309 ش. مریضخانه ملی توتیا را که دارای بخش های؛ مطب و کلینیک، جراحی و عملیات سخت، معالجات به توسط ریون ایسکس دیاترمی اولتراویوله- گرما درمانی با اشعه ماورای بنفش- ماساژ الکتریکی، دارالتجزیه (آزمایشگاه)، امراض مقاربتی و جلدی، امراض نسوان و قابلگی، امراض اطفال و حمام طبی بود. در تهران، چهار راه حسن آباد، میدان پهلوی دایر نمود. دکتر محمدعلیخان توتیا علاوه بر تاسیس مریضخانه، جهت اشاعه دستاوردهای تحقیقاتی مریضخانه و ارتقاء دانش بهداشت عمومی در 7/ 12 / 1309 ش. طی نامه ای به اداره  انطباعات، تقاضای نشریه «صحت نمای ایران » نمود، او در نخستین شماره، هدف از انتشار نشریه را چنین بیان می کند: « منظور ما از انتشار صحت نمای ایران این نیست که تنها مجموعه ای از تحقیقات علمی و تطبیقات صحی از خود باقی بگذاریم، بلکه ما می خواهیم نتایج تجربیات و تدقیقات مسلم را مطابق آنچه برأی العین دیده و از طرف مؤلفین مختلفه متفقاً قبول شده است، در طی صفحات این مجله بعرض خوانندگان برسانیم. »دکترتوتیا کتاب های سودمندی نیز در موضوع بهداشت و درمان یا بطوری که در فوق آثارش نوشته: «کتاب صحی و طبی از کلیات و اندرزهای سودمند » با عناوین: امراض زهروی مقاربت. مالش و تماس. امراض روحی. استمناء. آداب معاشرت اطباء و بیماران، در طی سال های 1310 تا 1314 ش. به چاپ رساند و تعدادی از مقاله های بهداشتی که درنشریه صحت نمای ایران منتشر کرده بود، گردآوری و با عنوان « وزارت صحیه و دانشکده طب و چند مقاله صحی از نشریات صحت نمای ایران » را مجدداً منتشر کرد.


نتیجه گیری: در قرن جاری علاوه بر بیمارستان های دولتی، چند مریضخانه وقفی و ملی (خصوصی- غیر دولتی) تاسیسشدند، یکی از آن ها، مریضخانه توتیا بود که به همت دکتر محمدعلیخان توتیا – از فارغ التحصیلان استانبول- با همکاری جمعی از اطبای اروپایی- با بهره گیری از تجهیزات روز دنیا در سال 1309 در تهران دایر گردید و طبق اسناد موجود فعالیت اجرایی مریضخانه و نشریه صحت نمای ایران به صاحب امتیازی ایشان تا سال 1313 ادامه داشته است ولی از آن پس اطلاعی از فعالیت آن نیست. تلاش نگارنده بر آن است صرفاً نامی و یادی از مریضخانه توتیا بصورت مکتوب در تاریخ ماندگار شود.

واژه‌های کلیدی: دکتر محمدعلی توتیا. مریضخانه توتیا.بیمارستان های خصوصی.بیمارستان ها.نشریه صحت نمای ایران،
متن كامل [PDF 1863 kb]   (39 دریافت)
نحوه استناد به مقاله
Download citation data for: BibTeX | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks |  
Send citation data to: CiteULike | RefWorks |
Karimian A. History of Tutia Medical Center . SJM. 2016; 5 (17 and 18) :35-43
URL http://www.saremjm.com/browse.php?a_code=A-10-1-56&slc_lang=fa&sid=1
کریمیان علی. تاریخچه مریضخانه توتیا. فصلنامه علمي دانشنامه صارم. 1395; 5 (17 و 18) :35-43
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

کد امنیتی را در کادر بنویسید >
 
برگشت به فهرست نشریات دوره 5، شماره 17 و 18 - ( 3-1395 )
فصلنامه علمی دانشنامه صارم Sarem Journal of Medicine
Static site map - Persian site map - English site map - Created in 0.515 seconds with 721 queries by AWT YEKTAWEB 2810